kwiecień

26 kwietnia







Wyniki konkursów: „Moja skarbonka” oraz „Banknot przyszłości”

Z okazji „Światowego Tygodnia Pieniądza” (Global Money Week) w naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy. Wyniki przedstawiają się następująco:

Moja skarbonka”:


Kategoria klas I - III:

Zwycięstwo – Kalina Sierszchulska kl. IIIa

Kategoria klas IV – VIII:

I miejsce – Klaudia Hemmerling kl. VIIa

II miejsce – Aleksandra Sikorska kl. IVa

III miejsce – Amelia Łasut kl. VIIa

Wyróżnienie – Nina Sierszchulska kl. VIa

Julia Smogór kl. IV


Banknot przyszłości”:


Kategoria klas I - III:

Zwycięstwo – Natasza Pisarek kl. IIIa

Kategoria klas IV – VIII:

I miejsce – Amelia Łasut kl. VIIa

II miejsce – Wiktoria Bachora kl. VIb

III miejsce – Szymon Nowakowski kl. IVa

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach.

Sylwia Modzelewska

Monika Stachowiak

22 kwietnia

19 kwietnia

Konkurs historyczny "Za czym ta kolejka?"

15 kwietnia

Rozstrzygnięcie konkursu “SERCE DLA AUTYZMU”

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym “Serce dla autyzmu”. Wyniki prezentują się następująco:


  • W kategorii klas 1-4:

I miejsce- Aleksandra Ratajewska kl. IV

II miejsce- Wiktoria Kulczyńska kl. IIIa

III miejsce- Miłosz Lusiak kl. I

wyróżnienie- Alan Żabicki kl.IV


  • W kategorii klas 5-8:

I miejsce- Michalina Rochowiak kl. VIIa

II miejsce- Nina Sierszchulska kl. VIa

III miejsce- Dominika Cieślińska kl. Via

wyróżnienie- Amelia Łasut kl. VIIa


Jest mi również bardzo miło ogłosić, że w konkursie “Autyzm wśród nas”, organizowanym przez wągrowieckie Towarzystwo Społeczno- Prawne, zostali wyróżnieni nasi uczniowie:


  • Natasza Pisarek kl. IIIa- II miejsce

  • Marcelina Piechowiak kl. IIIa- wyróżnienie

  • Kalina Sierszchulska kl. IIIa- wyróżnienie

  • Alan Sawicki- kl. II- wyróżnienie

Nagrody z konkursu powiatowego można już odbierać w sekretariacie.


GRATULACJE!!!

Agata Mika

Konkurs historyczny "Słowo się rzekło ..."

12 kwietnia

Sukcesy językowe

Dwie uczennice naszej szkoły: Amelia Łasut i Olimpia Wiertel z klasy 7a wzięły udział i odpowiednio zajęły I i II miejsce w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu a przeznaczonym dla uczniów klas 7-8 SP. Dziewczęt wykonały wspaniałe pod względem wizualnym i merytorycznym prezentacje multimedialne nt "My 10 tips on How to Survive Online Schooling - Jak wypracować skuteczne strategie uczenia się w formie zdalnej by osiągnąć jak najlepsze wyniki", które okazały się być najlepsze wśród wszystkich prac nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych regionu wągrowieckiego.

Serdecznie gratulujemy wygranej!

Anna M-K

praca Amelii

praca Olimpii

"Dwa słówka na temat zdrówka"

12 IV 2021 roku miało miejsce rozstrzygnięcie powiatowego konkursu recytatorskiego „Dwa słówka na temat zdrówka” organizowanego w naszej szkole.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą dotyczącą zdrowia i czystości, wykrywanie i stymulowanie aktywności dzieci uzdolnionych oraz wzmacnianie umiejętności autoprezentacji i świadomości własnych kompetencji. Na konkurs wpłynęło wiele wspaniałych prezentacji młodych recytatorów. Podczas oceny w wystąpień brano pod uwagę następujące kryteria: pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję, interpretację, ogólny wyraz artystyczny.

Komisja konkursowa w składzie: Monika Stachowiak, Ewa Mężydło, Kinga Modzelewska-Łasut przyznała następujące uhonorowania:[zdjęcie obok]

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom. Laureatom składamy serdeczne gratulacje!

kml

Cyrklem malowane

Z okazji Światowego Dnia Matematyki (12 marca) oraz Światowego Dnia Liczby PI (14 marca) dla uczniów klas 4 – 6 został zorganizowany szkolny konkurs matematyczno-plastyczny pt.„Cyrklem malowane”.

Wyniki konkursu.

Miejsce 1

  • Wiktoria Bachora

  • Martyna Kuryś

Miejsce 2

  • Bartosz Rakowicz

  • Dominika Cieślińska

Miejsce 3

  • Maja Konieczna

  • Katarzyna Rochowiak

Wyróżnienia:

  • Anna Kaczmarek

  • Ksawery Cylkowski

  • Dominik Kuryś

  • Natasza Mika

Iwona Napierała

Sylwia Modzelewska


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zrób 2 zdjęcia przedstawiające wiosnę a następnie wyślij przez CLASSROOM używając kodu aygi7xs (+dołącz do zajęć). Dołączają tylko osoby wysyłające zdjęcie. Termin nadsyłania zdjęć mija 28 kwietnia 2021 r. Zdjęcia oceniane będą pod względem artystycznym i formalnym. Liczy się zgodność z tematem, jakość zdjęcia (nie mogą być rozmazane, zamglone z wyjątkiem form artystycznych), pomysłowość i kreatywność, samodzielność wykonania zdjęcia. Organizator przewiduje 3 główne miejsca w kategorii IV-VI i VII – VIII. Nagrody i dyplomy będą wręczone po powrocie do szkoły lub podczas zakończenia roku szkolnego. Nagrody i dyplomy z jesiennej edycji czekają i również będą wręczone na tych samych zasadach.

Ewa Ryska


GRAJ MUZYKA

ZAPRASZAM CHĘTNE OSOBY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W POWIATOWYM KONKURSIE WOKALNYM

„GRAJ MUZYKA”

Wyciąg z regulaminu XVI Powiatowego Konkursu Wokalistów – „Graj Muzyka! 2021!”

1.Każdy uczestnik Konkursu zobowiązany jest do przygotowania jednej piosenki w języku polskim, z wykorzystaniem żywego akompaniamentu lub podkładów muzycznych.

2.Ustala się następujące kategorie wiekowe:

a) szkoły podstawowe: klasy I-III

b) szkoły podstawowe: klasy IV-VIII

c) szkoły ponadpodstawowe

3.Konkurs polegać będzie na ocenie nagrania filmowego jednej piosenki przesłanej na adres mailowy organizatora.

4.Nagranie należy zrealizować w formacie mp4 i opisać: imię, nazwisko, szkoła, klasa.

5.Przyjmowane będą jedynie zgłoszenia wysłane przez nauczycieli, potwierdzone przez szkoły i placówki kultury. Każda szkoła może zgłosić trzech uczestników w każdej kategorii wiekowej. Zgłoszenie większej liczby wykonawców trzeba uzgodnić z organizatorem.

6. Dla laureatów przeglądu, w każdej kategorii wiekowej, przewidziano nagrody oraz liczne wyróżnienia.

Eliminacje szkolne.

Proszę przesłać nagranie filmowe piosenki do 28 kwietnia na adres agnieszkarajewska01@gmail.com

W tytule wiadomości proszę napisać GRAJ MUZYKA, a w mailu swoje dane (imię nazwisko, klasa, tytuł piosenki, autor tekstu i muzyki albo z czyjego repertuaru jest piosenka).

Informacje o zakwalifikowaniu się na etap powiatowy zostaną wysłane do bezpośrednio zainteresowanych.

A.Rajewska

PRZERWA NA CZYTANIE

Tytuł Mistrza:

Natasza Pisarek

Tytuł Wicemistrza:

Kalina Sierszchulska

Maja Ucińska

Nagroda specjajna:

Anastazja Szymkowiak

9 kwietnia

Eksperymenty przed ekranem

31 marca uczniowie kl. 8b podczas lekcji wychowawczej kontynuując projekt „Bliżej nauki” wzięli udział w warsztatach chemicznych online.

Korzystając z przygotowanych wcześniej materiałów i instrukcji pod bacznym okiem Pani Iwony Rypińskiej ósmoklasiści samodzielnie przeprowadzali eksperymenty przed ekranem swojego komputera, następnie dzielili się efektami z pozostałymi z klasy. Doświadczenia, które zostały wykonane to slime – sieciowanie alkohol poliwinylowego oraz „pasta dla słonia” – czyli otrzymywanie dwutlenku węgla za pomocą sody oczyszczonej i octu.

Uczniowie z klasy ( oraz ich młodsze rodzeństwo) byli bardzo zaangażowani w wykonywanie doświadczeń.

Bardzo dziękujemy Pani Iwonie Rypińskiej za przeprowadzenie zajęć i czekamy na kolejne.

Iwona Napierała

2 kwietnia

Dzień Autyzmu

Ostatni dzień przed wiosenną przerwą świąteczną upłynął w naszej szkole pod znakiem obchodów Dnia Autyzmu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada drugiego kwietnia. Z tej okazji nasza szkolna społeczność wzięła udział w działaniach, które miały na celu przede wszystkim promowanie wiedzy na temat autyzmu wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw szacunku, tolerancji, akceptacji i empatii w stosunku do osób, które widzą, czują i postrzegają świat w inny - wyjątkowy sposób.

Akcja przebiegła pod hasłem:„Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” i odbyła się oczywiście w formie zdalnej. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, uczniowie ubrali się w tym dniu na niebiesko, czyli w kolorze symbolizującym tematykę tego zaburzenia. W klasach 1-3 zostały przeprowadzone przez koordynatora akcji zajęcia on-line. Na początku dzieci zapoznały się z kilkoma najważniejszymi informacjami na temat autyzmu poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej. Następnie przeprowadziły ciekawy eksperyment, dzięki któremu mogły wczuć się w sytuację autystów oraz dostrzec bariery, na które mogą napotkać te osoby w swoim codziennym życiu. Po podzieleniu się refleksjami i wrażeniami z tego doświadczenia, dzieci obejrzały krótki film animowany o autyzmie, a na podsumowanie wypełniły karty pracy.

Uczniowie klas 4-8 zrealizowali temat o autyzmie również na lekcji on-line, na godzinie wychowawczej, za co serdecznie dziękuję wychowawcom. Przekazany scenariusz tych zajęć także oparty był na zaprezentowaniu istotnych informacji o autyzmie, obejrzeniu filmów oraz na dyskusji odnoszącej się do refleksji nad problematyką zaburzenia.

W ramach obchodów Dnia Autyzmu, została ogłoszona również akcja „Biegnę dla autyzmu”. Uczniowie zostali zaproszeni do okazania swojej przyjaźni, szacunku osobom ze spektrum, poprzez bieg lub marsz na świeżym powietrzu. Dokumentowali to nagraniem 1 minutowego filmu i przesłaniem go do koordynatora. Na podstawie wykonania tego zadania powstał ranking, który wyłonił klasy wyróżniające się największą aktywnością, nagrodzoną dyplomami.

Do piątku trwa jeszcze konkurs plastyczny „Serce dla autyzmu”. Prace dzieci z klas 1-3, przesłane do dnia 30 marca, zostały przekazane na konkurs „Autyzm wśród nas”, organizowany przez wągrowieckie Towarzystwo Społeczno-Prawne.

Serdecznie dziękuję uczniom i nauczycielom za aktywność i zaangażowanie w obchody Dnia Autyzmu - jak zwykle nie zawiedliście i okazaliście swoje zainteresowanie oraz chęć zrozumienia problematyki autyzmu.

Organizator akcji - Agata Mika

-

FOTO

Prace porządkowe

Prace porządkowe na mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich w Srebrnej Górze.

Nasza szkoła dba o miejsca pamięci narodowej. W związku z tym tuż przed świętami (podobnie jak w latach ubiegłych) porządkowaliśmy grób-pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Srebrnej Górze (oczywiście przestrzegając zasad reżimu sanitarnego). W tym roku szkolnym dbają o to szczególnie Olimpia z 7a i Hubert z 7b (z opiekunem). Było trochę pracy, ale poszło jak zwykle szybko i sprawnie, tym bardziej, że już wcześniej ktoś porządkował grób-pomnik. Olimpia i Hubert już szykują się do wiosennego odświeżenia niektórych elementów powstańczej mogiły.

MR

1 kwietnia

Meteoryt przyczyną zapadliska na gipsiaku

Jak wszyscy pamiętają, 26. lutego br. na terenie gipsiaka powstało olbrzymie zapadlisko. Tak się składa, że obserwatorium NASA właśnie tego dnia zaobserwowało pędzący w kierunku Ziemi meteoryt. Wszystko wskazuje na to, iż mógł dotrzeć do powierzchni naszej planety właśnie w Polsce, a dokładniej właśnie w Wapnie. Meteoryt był prawdopodobnie wielkości piłki lekarskiej, ale siła z jaką uderzył pozwoliła mu się przebić na głębokość kilku metrów. Ponieważ trafił akurat w podziemną komorę po kopalni gipsu, powstał otwór, który następnie się poszerzał i powodował dalsze osunięcia gruntu. Gdyby udało się wydobyć ten meteoryt, to jego wartość mogłaby sięgnąć ... nawet kilka milinów złotych, twierdzi prof. Idzi Lupulescu z obserwatorium NASA na Florydzie. Więcej o cenach meteorytów można poczytać na stronie. Niestety na razie nie wolno się zbliżać w tamte okolice. Nie jest jednak wykluczone, że oprócz tego dużego meteorytu, spadły w rejonie Wapna jakieś mniejsze odłamki. Zatem warto się przyglądać wszystkim "kamieniom", to może być meteoryt, a wtedy ... cena za gram meteorytu potrafi dochodzić nawet do kilku tysięcy zł za gram.

JH

_____

Oczywiście powyższa informacja była żartem :)

JH