Dnia 28.10.2022 r. w naszej świetlicy odbyła się uroczystość pasowania na świetlika. Przygotowano dla uczniów kilka zadań do wykonania. Na początek pierwszaki rozwiązywali zagadki, gdzie trzeba było wykazać się nie lada błyskotliwością. Kolejna próba polegała na rozpoznaniu produktów spożywczych przy pomocy jedynie zmysłu smaku i zapachu, ponieważ uprzednio zasłonięto uczniom oczy. Sprawdzono również zdolności językowe oraz znajomość zasad kulturalnego zachowania się w świetlicy - uczniowie potwierdzili je poprzez podpis na kontrakcie świetlicowym. W tej ważnej uroczystości uczestniczyła Dyrekcja Szkoły, która dokonała aktu pasowania na świetlika.
Agnieszka Piechowiak
Sylwia Piechowiak
zdjęcia
W środę 26 października br. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Bydgoszczy. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów kl. 4 i kl. 6. Uczniowie po przybyciu do miasta nad Brdą czekając na przewodnika zapoznali się najpierw z Operą Nova a następnie wyruszyli na spacer po Starym Mieście. Wszyscy zwiedzili Stary Rynek i jego najbliższą okolicę. W czasie dwugodzinnego spaceru mieli także możliwość zakupu pamiątek. Na koniec spaceru uczestnicy wycieczki mieli możliwość podziwiania panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego na dachu Młynów Rothera. Po spacerze wycieczkowicze podzieleni na dwie grupy udali się (wymiennie) do Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz do Domu Wyczółkowskiego (oddział Muzeum Okręgowego). W tym pierwszym każdy z uczniów własnoręcznie „wyprodukował” swoje mydło i mógł posłuchać niezwykle ciekawych informacji na temat higieny w dawnych wiekach. W Muzeum Okręgowym z kolei uczestnicy wycieczki podziwiali obrazy Leona Wyczółkowskiego. W międzyczasie udało się jeszcze zrobić słodkie zakupy w „Manufakturze Słodyczy” i zaliczyć życzenie siadając na „Magicznym Krześle”. Po trudach zwiedzania wycieczkowicze udali się na (normalny) obiad do restauracji „Karramba”. Posileni wszyscy cało i zdrowo wrócili do Wapna.
Nad uczniami jako opiekunowie czuwali: Agata Mika, Kinga Modzelewska-Łasut, Magdalena Maroszek oraz Maciej Ryska.
MR
Wyjazd do Bydgoszczy był pierwszym z trzech wycieczek w ramach szkolnego projektu wycieczkowego przygotowanego przez p. Ewę Ryskę, która opracowała wniosek w jesiennej edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Dzięki przygotowaniu projektu szkoła organizując trzy wycieczki (Bydgoszcz i dwudniowe do Gdańska i Warszawy w listopadzie) otrzymuje z ministerstwa dofinansowanie w wysokości 80% kosztów a uczniowie za stosunkowo niewielką opłatą mają możliwość wyjazdów, odpoczynku i poznawania Polski.
FOTO MR
https://photos.app.goo.gl/ri356rambnUY7TE87
FOTO KM-Ł
https://drive.google.com/drive/folders/1Rx-tazFVWKl13GREh1kt0yukOh0bqPQa?usp=sharing
25 października odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, do którego przystąpiło 15 uczniów naszej szkoły z klas 7, 8a i 8b.
Gabriel Zimny z kl. 8a uzyskał bardzo wysoki wynik i zakwalifikował się do kolejnego, rejonowego etapu konkursu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Gabrielowi życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu.
Iwona Napierała
Tradycyjnie podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia zorganizowano szkolny konkurs „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA”. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z kl. 4-8. Mieli za zadanie w czasie nieprzekraczającym 10 min rozwiązać test. Dla uczniów kl. 4 test zawierał 80 zadań, a dla klas 5-8 - 100 zadań. Przykłady były zarówno na mnożenie jak i dzielenie o różnym stopniu trudności, o wyniku decydowała ilość udzielonych poprawnych odpowiedzi oraz czas.
Wyniki konkursu.
Klasy 4:
MISTRZ – Alan Matyniak (79p), WICEMISTRZ – Miłosz Nowicki (78p), III miejsce – Sofia Damianiuk (76p)
Klasa 5:
MISTRZ – Natasza Pisarek (100p), WICEMISTRZ – Jan Słapek (99p), III miejsce – Lena Zimna (99p)
Klasa 6:
MISTRZ – Kacper Kaczmarek (95p), WICEMISTRZ – Michalina Jach (92p), III miejsce – Anna Zamiar (92p)
Klasy 7:
MISTRZ – Krzysztof Wagner (99p),
Klasa 8:
MISTRZ – Gabriel Zimny (100p), WICEMISTRZ – Zuzanna Ucińska (99p), III miejsce – Dominika Cieślińska (99p)
Iwona Napierała
Sylwia Modzelewska
Za nami kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2022. Od 8 do 23 października br. europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Programowanie to jedna z najważniejszych kompetencji niedalekiej przyszłości. Nasi uczniowie rozwijają te kompetencje nie tylko podczas lekcji informatyki, ale także podczas zajęć dodatkowych w ramach KOŁA „PROGRAMOWANIE I ROBOTYKA” wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji zgłaszając projekt „Z robotami za pan brat”. Uczniowie z klas 5a, 5b i 6 należący do koła budowali i programowali roboty z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education SPIKE™ Prime.
CodeWeek to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży logicznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów w sposób twórczy.
Iwona Napierała
W ramach akcji pt.: “Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne dla klasy czwartej i siódmej na temat „Każdy z nas jest inny – wszyscy jesteśmy równi”, poruszające tematykę tolerancji i empatii wobec osób słabo widzących i niewidomych. Zaplanowano zadania dające możliwość uczniom zrozumienia doświadczeń osób niewidomych. Uczestnicy m.in. starali się rozpoznać wybrane przedmioty za pomocą jedynie dotyku, ponieważ do wykonania zadania mieli zakryte oczy. Po wykonaniu zadań uczniowi mówili o swoich wrażeniach i odczuciach.
Dodatkowo zorganizowano konkurs plastyczny na wykonanie dotykowego plakatu pt.: ”Znane i lubiane dyscypliny sportowe”.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Julia Smogór
II miejsce - Aleksandra Sikorska
III miejsce - Maja Konieczna
Serdecznie gratulujemy!
Sylwia Piechowiak
Justyna Szweda - Kalka
W ramach akcji pt.: “Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne dla klasy czwartej i siódmej na temat „Każdy z nas jest inny – wszyscy jesteśmy równi”, poruszające tematykę tolerancji i empatii wobec osób słabo widzących i niewidomych. Zaplanowano zadania dające możliwość uczniom zrozumienia doświadczeń osób niewidomych. Uczestnicy m.in. starali się rozpoznać wybrane przedmioty za pomocą jedynie dotyku, ponieważ do wykonania zadania mieli zakryte oczy. Po wykonaniu zadań uczniowi mówili o swoich wrażeniach i odczuciach.
Dodatkowo zorganizowano konkurs plastyczny na wykonanie dotykowego plakatu pt.: ”Znane i lubiane dyscypliny sportowe”.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Julia Smogór
II miejsce - Aleksandra Sikorska
III miejsce - Maja Konieczna
Serdecznie gratulujemy!
Sylwia Piechowiak
Justyna Szweda - Kalka
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w świetlicy zorganizowano konkurs plastyczny
pt. „Laurka dla nauczyciela”. Wybór zwycięzców był bardzo trudny.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Natasza Pisarek
II miejsce – Zuzanna Bejnarowicz
III miejsce – Maja Ucińska
wyróżnienie - Zuzanna Ciążyńska
Zuzanna Wojtych
Laura Śróda
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i ciekawe pomysły.
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do uczestniczenia w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole.
Sylwia Piechowiak
26 października odbyła się w Łeknie kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego " Złoty klon". Organizator podzielił uczestników na dwie kategorie: uczniów klas IV - VI i VII - VIII. Naszą szkołę reprezentowały w pierwszej kategorii - Gabriela Godawa z klasy czwartej, a w drugiej kategorii - Kolińska Laura i Rozmarynowska Łucja, uczennice klasy VIIIa. Wprawdzie nie wróciłyśmy z nagrodami, choć wasze koleżanki recytowały ładnie, ale za to bogatsze o doświadczenia artystyczne. Życzymy dziewczynom wytrwałości w rozwijaniu talentu recytatorskiego i sukcesów na tej niwie.
JK
Za nami połowa zajęć w ramach programu Sport na Start.
Zgodnie z założeniami zajęcia przeprowadzane są w celu umożliwienia podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych. Zabawa, jako naturalna forma dziecięcej ekspresji, wprowadza w radosny nastrój, redukuje stres, rozwija samodzielność, zaradność, odwagę oraz uczy radzić z emocjami i problemami.
Wyścigi, siłowanki, gra w piłkę, gry ruchowe czy strategiczne, są to bardzo ważne elementy w rozwoju dziecka, które sprzyjają również wzmocnieniu odporności.
https://drive.google.com/drive/folders/1IUvjScFnZ0b8KZyVQzpTGvzhxnV0sVRe?usp=sharing
J.Hemmerling
18 października uczniowie klasy 7, 8a i 8b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjno-rekreacyjną do Poznania. Zwiedzili Katedrę Poznańską wraz ze Złotą Kaplicą, w której spoczywają szczątki pierwszych władców Polski, oraz podziemia Katedry z grobami pierwszych Piastów. Następnie uczniowie udali się do Galerii Pestka by tam oddać się aktywnościom akrobatycznym i rozładować nadmiar energii w parku trampolin Stacja-Grawitacja.
A.M-K
Tematem przewodnim zajęć dodatkowych były płazy i gady. Aktywna grupa ruszyła na poszukiwania tych zwierząt. Udało się o to efekty.
Czytamy książki, odrabiamy lekcje, oglądamy bajki, gramy w ulubione gry, bawimy się klockami oraz rysujemy. Dzisiaj czekały nas zabawy na świeżym powietrzu. Kochamy jesień to widać na zdjęciach. Opiekun: Ilona Godawa
-
W dniach 12-19.10.2022 r. nasza szkoła bierze udział w kampanii społecznej pt.: ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”.
Głównymi celami akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową, zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy tym osobom.
Kampania ma sprawić, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową stały się ,,widoczne dla innych".
Sylwia Piechowiak
Justyna Szweda-Kalka
W dzisiejszych Mistrzostwach Szkoły w Szachach wystartowało sześcioro zawodników. Zawody zostały rozegrane systemem kołowym, czyli "każdy z każdym", czyli najbardziej obiektywnym. Nowym Mistrzem Szkoły w Szachach został Wiktor Urban z kl. 8b, który ma już na koncie kilka sukcesów szachowych. Drugie miejsce zajął Bartosz Rakowicz też z kl. 8b (ubiegłoroczny mistrz) a trzeci był Fabian Raczkowski również z kl. 8b. Czwarte miejsce zdobyła Lena Zimna z kl. 5b, która była najlepsza wśród dziewcząt. Dzielone 5-6 miejsce zdobyły uczennice klasy 8a: Wiktoria Bachora i Katarzyna Rochowiak.
Turniej przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze. Zainteresowanych szachami zapraszamy w poniedziałki na godzinę 17 do sali nr 12.
Jacek Haja
7 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu. Wchodzacych do szkoły witał napis " Wysyłam Ci uśmiech! Podaj go dalej! Bo to co wysyłasz, zawsze dostajesz ". Już na powitanie uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły, zostali poczęstowani papierowymi uśmiechniętymi buźkami. Na drzwiach każdej klasy wisiały kartki z sentencjami, powiedzeniami związanymi z mocą uśmiechu. Podczas przerw uczniowie mogli wykonać sobie zdjecia w " ramce uśmiechu "
Koordynator pedagog Brygida Dziergas
-
Projekt „Przez zabawę do sportu” to nie tylko dodatkowe zajęcia sportowe dla naszych uczniów. To również sprzęt sportowy, który możemy kupić dzięki pozyskanemu dofinansowaniu. W ubiegłym tygodniu dotarło do nas pierwsze zamówienie – kije i piłeczki do unihokeja oraz paletki i chwytak do piłki siatkowej. Sprzęt oczywiście będzie, a w zasadzie już jest, wykorzystywany także podczas zajęć wychowania fizycznego.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Sport na Start” – 2022.
Radosław Piechowiak
-
Z okazji tego dnia odbyły się również dwa konkursy.
ANIELE BOŻY STRÓŻU MÓJ... - OTO ZWYCIĘZCY:
KL.1 1- Lena Frasz 2- Oliwier Dziadoszek 3- Wojciech Sytek
KL.2 1- Mateusz Wilczyński 2- Marta Kruś 3- Marcelina Kropkowska
KL.3 1- Kaja Wojtych 2- Maja Winkel 3- Wiktoria Pietrzycka
KL.4 1- Grzegorz Lemański 2- Antoni Linetty 3- Eryk Urban
wyróżnienie - Jakub Frasz
ANIELSKA AUREOLA :
Wyróżnienia otrzymują: Oliwier Dziadoszek, Gracjan Sikorski, Marcelina Kropkowska, Gabriela Godawa, Jaśmina Sikorska, Natasza Pisarek, Lena Zimna, Julia Smogór, Aleksandra Sikorska.
Gratulacje dla wszystkich zwycięzców!!!!!!!
AW
Październik to kolejny konkursowy miesiąc pod hasłem "Różaniec to skarb w naszych rękach" Tym razem rywalizowali między sobą wszyscy ucziowie klas 5,6,7 i 8. Prace były wykonywane na lekcjach religii. Oto wyniki:
KL. 5-6 1- Rita Rajnik 2- Jagoda Kubisz 3- Anna Zamiar,
3- Mateusz Czerwień
wyróżnienia: Marcelina Piechowiak, Maja Konieczna, Sylwester Kępiński.
KL. 7-8 1- Remigiusz Rajnik 2- Krzysztof Wagner 3- Wiktor Urban
Gratullacje!!!
AW
___
tel. 537 998 002
Członkowie starszej grupy projektu „Przez zabawę do sportu”, w ostatni piątek września, sprawdzili nabyte umiejętności podczas Mistrzostw Szkoły w skoku w dal. W rywalizacji mogli również wziąć udział uczniowie, którzy nie uczestniczą w projekcie. Tradycyjnie zawody rozgrywane były w czterech kategoriach (podział na wiek i płeć).
Najwięcej startujących znalazło się w kategorii dziewcząt do 13. roku życia - aż 11. Różnice między poszczególnymi zawodniczkami były niewielkie, a o zwycięstwie zadecydowała końcówka. W ubiegłym roku Marcelina Piechowiak w ostatniej próbie przeskoczyła Zuzannę Bejnarowicz, a w tym role się odwróciły i to Zuzia przeskoczyła Marcelinę, notując jako jedyna odległość ponad 3. metrów. Trzecie miejsce wywalczyła Maja Ucińska.
Wśród chłopców do 13. roku życia w rywalizacji wzięło udział 8 zawodników. Najdalej skakał Sylwester Kępiński, tuż za nim lądował Nikodem Maroszek (obaj powyżej 3. metra). Trzecie miejsce ostatnim skokiem wywalczył Michał Uciński.
W starszych rocznikach posucha. W kategorii chłopców powyżej 13. roku życia wystartowało ledwie 3 zawodników, którzy zakończyli rywalizację w kolejności Gabriel Zimny, Bartosz Rakowicz, Fabian Raczkowski. Niestety do Mistrzostw nie zgłosiła się żadna dziewczyna w tej kategorii wiekowej.
Radosław Piechowiak
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Sport na Start” – 2022.
-
5 października 2022 r.
W ramach programu ,,(Nie)zwykła matematyka” uczestnicy zajęć dodatkowych zrealizowali aż trzy zadania:
Dzień kropki - wykonywanie zadań z kropką w roli głównej
Wędrówki muchy – kodowanie obrazków w układzie współrzędnych
Kleksografia - Symetria serwetek i wycinanek ludowych
Uczniowie przekonali się, że nauka matematyki może odbywać się również poprzez zabawę.
S.Piechowiak
2 października 2022 r.
MISTRZOSTWA odbędą się w poniedziałek 10. października o godz. 17:00 w sali nr 12. Zwycięzca oprócz tytułu i dyplomu otrzyma ... cenną nagrodę :) Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim i nie jest wykluczone, że będzie możliwe zdobycie kategorii szachowej.
ZAPRASZAMY!
Oprócz wyłonienia Mistrza Szkoły, postaramy się wyłonić dwie reprezentacje na Mistrzostwa Powiatu (w klasach 1-6 oraz 7-8).
JH