kwiecień

30 kwietnia

Z okazji Dnia Flagi RP (2 V)

i Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 V)

poproś osobę dorosłą o zawieszenie biało-czerwonej flagi

na swoim domu, mieszkaniu, balkonie

lub umieść ją w oknie swojego domu.

Następnie poproś kogoś o zrobienie Tobie zdjęcia na tle domu z wywieszoną flagą.

Wyślij:

- na Facebooku (jako załącznik do wiadomości przez Messenger do nauczyciela historii)

- na adres macrys@interia.pl (jako załącznik w mailu do nauczyciela historii)

w wiadomości wpisz: „WYWIEŚ FLAGĘ” oraz swoje imię, nazwisko i klasę, załącz do niej (jako załącznik!) wykonane zdjęcie. I już!

Na zdjęciu musi być wyraźnie widać budynek, flagę i Ciebie (nie wystarczy zdjęcie z flagą trzymaną w ręku). Rodzeństwa mogą wykonać wspólne zdjęcie (podając imiona i klasy). Spróbujcie zachęcić do wykonania zdjęcia członków swojej rodziny (młodsze rodzeństwo, rodziców).

Nie jesteś uczniem naszej szkoły – nic nie szkodzi – też możesz wziąć udział w akcji. Każde zdjęcie na wagę złota ;)

I pamiętajcie! Liczy się wywieszenie flagi a nie zrobienie zdjęcie pod „cudza” flagą!

Termin przesyłania zdjęć - do niedzieli 6 maja 2023 r.

Zdjęcia (jako collage) zostaną umieszczone na stronie szkoły!

M. Ryska

PS

1. Jeżeli nie masz flagi..., jeżeli Twoi rodzice nie mają flagi państwowej... noo trudno... :( 

2. Flagi nie trzeba zdejmować 3 maja, ani następnego dnia. Na terenie prywatnej posesji flaga może być wywieszona (w sposób prawidłowy oczywiście) każdego dnia (a nie tylko z okazji świąt państwowych).

29 kwietnia

Rozgrywki o Puchar Tymbarku

Dwie drużyny reprezentujące naszą szkołę wystąpiły w finałach powiatu wągrowieckiego turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. W piątek na boisku OSiR w Wągrowcu zaprezentowały swoje umiejętności ekipy U12 (roczniki 2011 i młodsi) oraz U10 (roczniki 2013 i młodsi).

W starszej kategorii wystartowało siedem zespołów, a my trafiliśmy do grupy z SP Millenium Popowo Kościelne, SP Jabłkowo i SP Damasławek. Po dwóch zwycięstwach i pechowej porażce zakończyliśmy zmagania na 2. miejscu w grupie i 3-4 w turnieju.

U12: Dawid Pisarek, Miłosz Adamski, Zuzanna Bejnarowicz, Sylwester Kępiński, Nikodem Maroszek, Marcelina Piechowiak, Filip Górski, Jan Słapek, Michał Uciński, Miłosz Wilczyński.

Wśród młodszych zagrały tylko trzy zespoły - oprócz naszego były to SP Millenium Popowo Kościelne i SP Damasławek. Zwycięstwo i porażka dały nam drugie miejsce w grupie.

U12: Jan Dobroniecki, Gracjan Sikorski, Yevhenii Veriho, Aleksander Białożyt, Szymon Kosmowski, Franciszek Małkowski, Michał Sobczak.

Przy opiece nad zawodnikami pomagała pani Kamila Kępińska - dziękujemy!


Radosław Piechowiak

Wycieczka do Warszawy

Wczesnym, poniedziałkowym rankiem z zachmurzonego i deszczowego Wapna uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 wraz z opiekunami panią: Sylwią Piechowiak, Kingą Modzelewską-Łasut, Magdaleną Maroszek oraz Anną Markiewicz udali się w stronę Warszawy. Na szczęście stolica przywitała nas słońcem i piękną, wręcz upalną pogodą. Był to idealny czas na spacer po mieście. Zwiedzanie z przewodnikiem zaczęliśmy od imponującego, klasycystycznego zespołu pałacowo-ogrodowego tj. Łazienek Królewskich założonych w XVIII wieku przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie mieściła się jego letnia rezydencja. Spacerując alejkami parku podziwialiśmy: Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie, pomnik Fryderyka Chopina, Belweder oraz Starą Oranżerię. Mogliśmy również wysłuchać utworu Fryderyka Chopina i odpocząć na jednej z multimedialnych Ławeczek Chopinowskich.

Następnie udaliśmy w kierunku Starego Miasta, które w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, co ciekawe nie ze względu na wartość zabytkową, lecz jako przykład jedynego na tej liście, niemal całkowicie odrestaurowanego najstarszego fragmentu miasta, zburzonego przez Niemców po powstaniu warszawskim w 1944 roku. Tam zobaczyliśmy Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim oraz 22 metrową Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Widzieliśmy także: katedrę, Rynek Starego Miasta z Syrenką Warszawską, mury obronne, barbakan, pomnik Małego Powstańca, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, kościół św. Krzyża z sercem Fryderyka Chopina, plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, Park Saski, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Przed obiadem wspięliśmy się jeszcze na poszycie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, na której dachu zaaranżowane są ogrody, alejki, pergole, tajemnicze przejścia, mostki itp. Stamtąd  podziwialiśmy nadwiślańskie bulwary, ruch wodny na Wiśle oraz w oddali stadion i wieżowce w Śródmieściu.

Podczas drugiego dnia naszego pobytu w stolicy, cały czas padał deszcz. Na szczęscie w tym dniu zaplanowane mieliśmy atrakcje w wewnątrz budynków. Pierwszą z nich był Stadion Narodowy. Ta niesamowicie ogromna budowla zachwyciła nas swoim wnętrzem. Posiedzieliśmy przez chwilę na tarasie widokowym, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, który, w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o wielofunkcyjnym przeznaczeniu stadionu, niekoniecznie o charakterze sportowym oraz zaprowadził nas na trybuny, do garażu, do piłkarskich szatni wraz z łazienkami, salami rehabilitacyjnymi, do strefy dziennikarskiej i stanowisk komentatorów oraz nieomal na płytę boiska, na której leżała już pielęgnowana specjalnie na majowy mecz murawa.  

Kolejne kilka godzin spędziliśmy w największym w Polsce Centrum Nauki Kopernik., gdzie za pomocą licznych, interaktywnych wystaw i samodzielnych doświadczeń przenieśliśmy się w niezwykłą podróż w najskrytsze zakątki nauki, poznawania świata i praw nim rządzących jednocześnie poznając, ucząc się i bawiąc.

Pod koniec dnia w związku z niekorzystną aurą zamiast przejazdu na Stare Powązki, udaliśmy się na zakupy i zwiedzanie Złotych Tarasów - jednego z największych i najpopularniejszych centrów handlowych w Warszawie. 

Ostatni, trzeci dzień rozpoczęliśmy od Śródmieścia, gdzie przy placu Defilad mieści się budzący dziś kontrowersje, relikt przeszłości z lat 50-tych ubiegłego wieku -„dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”- Pałac Kultury i Nauki. Bardzo szybkimi windami, w zaledwie 20 sekund wjechaliśmy na taras widokowy mieszczący się na XXX piętrze budynku. Z wysokości 114 metrów rozpościerał się niepowtarzalny widok na Warszawę, a że tego dnia widoczność była dobra, dzięki lupom mogliśmy podziwiać rozległą na cztery strony świata panoramę miasta.   

Kończąc swoją przygodę w Warszawie nie omieszkaliśmy skorzystać ze środka transportu, który oferuje tylko stolica, a mianowicie metra, którym udaliśmy się do Wilanowa. Na miejscu spacerując po pięknie utrzymanych pałacowych ogrodach, podziwialiśmy bogato zdobioną barokową rezydencję Króla Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki. Po wizycie w Wilanowie udaliśmy się w drogę powrotną do Wapna. Szczęśliwie, pełni wrażeń, bogadsi o nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę przybyliśmy na miejsce o godz. 19.30. 

A.M-K

https://photos.app.goo.gl/4c13QTxz2udUC7ux8

28 kwietnia

Dyskoteka

W czwartek, 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnej dyskotece. Zabawa przyciągnęła wszystkich, którzy oczekiwali „tanecznych pląsów” na parkiecie. Dyskoteka pozwoliła na zintegrowanie się młodzieży. Muzyka przyciągnęła na parkiet także nauczycieli, którzy nie pozostali obojętni na dźwięki muzyki. Podczas dyskoteki działał sklepik, gdzie można było zakupić rożne przekąski. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w tanecznej zabawie – kolejny dzień w szkole mogą spędzić bez obaw, że zostaną odpytani z wiedzy szkolnej – tę nagrodę zagwarantowała im organizatorka imprezy. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w dyskotece szkolnej.


Opiekun samorządu A.Piechowiak 

Starsi uczą młodszych, młodsi starszych

W ramach kontynuacji projektu, “Starsi uczą młodszych, młodsi starszych – uczymy się wzajemnie”,

Wolontariuszki z klasy ósmej przekazały drugoklasistom podstawowe informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie byli bardzo skupieni, z zaangażowaniem przystąpili do ćwiczeń. Przed nimi jeszcze kilka spotkań, gdzie każdy będzie miał okazje spróbować swoich sił na szkolnych fantomach.

Serdecznie dziękuję Wolontariuszkom za ich chęć do przekazywania wiedzy młodszym.

J. Hemmerling

24 kwietnia

Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi klasy VI i VII podczas zajęć wykonywały zadania o tematyce przyrodniczej. Pierwsze zadanie polegało na posprzątaniu terenu przy budynku szkolnym. Podczas drugiego zadania uczniowie wykazali się umiejętnościami plastycznymi i wykonali plakaty o omawianej tematyce. Trzecie zadanie miało na celu rozwiązanie zaszyfrowanych haseł oraz omówienie ich treści. Z powierzonych zadań wszyscy wywiązali się wzorowo. Dodatkowo wszyscy uczniowie będą mogli wykazać się w konkursie polegającym na wykonaniu torby ekologicznej.

ER


Niebieskie Igrzyska

W piątek 21.04.2023r. klasy 1a, 1b oraz 2 wzięły udział w “Niebieskich Igrzyskach”. Zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskiej akcji związanej z kwietniowymi obchodami Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu. Celem wydarzenia, którego inicjatorem jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, było pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.

Zajęcia odbyły się w miłej, wesołej atmosferze. Dzieci miały za zadanie przejść ciekawy tor przeszkód oraz przebiec trasę w formie zabawy “Happy Horse”. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. 

Akcję zorganizowali i przeprowadzili: p. M. Maroszek, p. D. Rakowicz, p. R. Piechowiak oraz p. A. Mika.

  

AM


Foto: 

Foto Niebieskie Igrzyska

23 kwietnia

XXV PITS wkrótce

W środę 3. maja w naszej szkole odbędzie XXV Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy (PITS) Ten turniej jest organizowany od 1999 r. Przyjeżdżają w nim zagrać szachiści z całej Polski, a zdarzają się również zawodnicy zagraniczni. Bywali i będą znów zawodnicy z Ukrainy. Zdarzało się, że uczestniczyło ponad 100 zawodników i mamy nadzieję, że teraz będzie rekord. Dla uczniów z Wapna turniej jest darmowy. Tak naprawdę będą dwa (!) turnieje. Turniej A będzie podlegać zgłoszeniu do FIDE i tam zagrają "zawodowcy" tzn. trzeba być zawodnikiem z ID. Turniej B - tu będzie mógł zagrać każdy. Do wygrania jest 1250 zł, a gdyby dokonała tego juniorka z Wapna, wygrywając wszystkie partie, to otrzymałaby 1950 zł. Fundusz nagród, to około 7,5 tys. zł. Oprócz nagród finansowych do wygrania będą: granitowe puchary, okolicznościowe, pamiątkowe, wysokiej jakości medale, wiele książek i mnóstwo drobnych gadżetów. Zobaczyć znakomitych szachistów, zobaczyć jak grają. Zapisał się np. IM Łukasz Licznerski, uczestnik tegorocznego Finałów Mistrzostw Polski.

-

Czy warto grać w szachy?

Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu takich cech osobowości jak:
- zdolność koncentracji uwagi;
- umiejętność analizy i dedukcji złożonej sytuacji;
- pobudzanie wyobraźni;
- nawyk cierpliwości;
- samodzielność w podejmowaniu decyzji;
- sprawność w planowaniu, stosowanie strategii i taktyki;
- zaprawa pamięci itd.

Udział w rozgrywkach turniejowych wymaga ponadto odporności psychicznej (np. nie załamywanie się przy przegranej lub popełnionym błędzie) oraz - co szczególnie istotne - czysto sportowego traktowania gry. Tego co określa się jako "fair play", czyli honorową i uczciwą grę. Z tych względów szachy uznane zostały za ważny czynnik w edukacji młodzieży, a nauczanie gry w szachy weszło do programów szkolnych w wielu krajach.

Jeśli tylko chcesz łatwo możesz się nauczyć. W naszej szkole zajęcia szachowe odbywają się w poniedziałki o g. 17. ZAPRASZAMY!

JH

KONKURS FOTOGRAFICZNY

KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I-III.

21 kwietnia

XXII Powiatowe Konfrontacje Zespołów Muzycznych i Tanecznych Witryna 2023

Grupa RÓŻANKI, którą przygotowała p. Joanna Hemmerling, zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III.

Grupa CO LUDZIE POWIEDZĄ?, którą przygotowała p. Kinga Modzelewska-Łasut, zdobyła wyróżnienie w kategorii klas IV-VIII.


Serdecznie gratulujemy naszym tancerkom!

18 kwietnia

Zagrali na Orliku

Reprezentanci naszej szkoły z rocznika 2010 i młodszych wzięli udział w XIII edycji Wielkopolskiego Turnieju Orlika 2023. Swoje zmagania zakończyli na etapie eliminacji. W turnieju rozegranym w Gołańczy zmierzyli się z drużynami SP Gołańcz, SP Skoki i dwoma drużynami SP Mieścisko. Grali bezkompromisowo - dwa mecze wygrali i dwa przegrali, w końcowej klasyfikacji zajmując trzecie miejsce.

SP Wapno: Matyniak Alan, Pisarek Dawid, Adamski Miłosz, Kępiński Sylwester, Maroszek Nikodem, Piechowiak Marcelina, Słapek Jan, Uciński Michał, Wilczyński Miłosz, Adamczewski Marcel, Frydrych Karol, Szymański Bartosz.


Radosław Piechowiak

KOLOROWA SKARPETKA - wyniki

17 kwietnia

REKOLEKCJE

Uczniowie naszej szkoły otrzymali od ks. rekolekcjonisty zadanie wielkopostne jako dobry uczynek. Polegało ono na wykonaniu kartek wielkanocnych i rozprowadzeniu ich w parafii p.w.św. Barbary w Wapnie. Udało się wykonać około 200 kartek i zebrać 1290 zł. Ofiary przekazaliśmy na hospicjum we Wągrowcu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

AW

Wyjazd na Festiwal Rzemiosła

17 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły, z opiekunem p. Agatą Mika, wybrała się do Wągrowca na Wielkopolski Festiwal Rzemiosła. W ramach wydarzenia organizatorzy pokazali różnorodność branż i usług wykonywanych przez rzemieślników, a także zintegrowali lokalne środowisko. Liczne atrakcje towarzyszące imprezie, takie jak występy artystyczne, pokazy, wystawy, degustacje wyrobów lokalnych, działania warsztatowe miały też wymiar rekreacyjny i integracyjny.

W ramach Festiwalu wzięliśmy również udział w grze miejskiej "ZaGRAjMY w RZEMIOSŁO". Odwiedzaliśmy firmy rzemieślnicze i wykonywaliśmy ciekawe, różnorodne zadania, za które otrzymywaliśmy punkty. Ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce.


AM

13 kwietnia

Dwa słówka na temat zdrówka

13.04.2023 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, odbył się w naszej szkole

powiatowy konkurs recytatorski Dwa słówka na temat zdrówka.

W konkursie brało udział 27 uczniów klas I-III.

Młodych artystów oceniała komisja konkursowa w składzie:

Anna Wagner-dyrektor Szkoły Podstawowej w Wapnie,

Agata Drążkiewicz-dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu,

Anna Borczykowska-redaktor naczelna portalu Wągrowiecki Region News.

Miło jest nam ogłosić, iż jury postanowiło przyznać następujące uhonorowania:

wyniki w kategorii klas I :

I miejsce: Zuzanna Ignaczak (SP Mieścisko)

II miejsce: Susan Kortas (SP Niemczyn)

III miejsce: Janina Maciuba (SP Niemczyn)

wyróżnienie: Natalia Borysiak (SP Mieścisko)

wyniki w kategorii klas II:

I miejsce: Mikołaj Borysiak (SP Mieścisko)

II miejsce: Natasza Lepkowska (SP Mieścisko)

III miejsce: Karolina Piechowiak (SP Wapno)

wyróżnienie: Dawid Majtka (SP Łekno)

wyniki w kategorii klas III:

I miejsce: Amelia Politowska (SP Łekno)

II miejsce: Gabriela Górecka (SP Wapno)

III miejsce: Kacper Kilarski (SP Mieścisko)

wyróżnienia:

Jowita Lenartowicz (SP Damasławek)

Liliana Kobus (SP Mieścisko)

Klaudia Obielak (SP Panigródz)

Nagroda Specjalna portalu Wągrowiecki Region News:

Rozalia Gierczak (SP Morakowo)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Gratulujemy laureatom!

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i pracownikom szkoły

za pomoc w organizacji uroczystości!

Ewa Mężydło

Kinga Modzelewska-Łasut

_____

FOTO (M.Konieczna)

11 kwietnia

Mistrzostwa w Drużynowych Biegach Powiatu Wągrowieckiego

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach, wystawiając drużyny w każdej kategorii wiekowej. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i godnie reprezentowali szkołę. Indywidualnie Wiktoria Maksym zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2008-2009, a Brajan Dorabiała zakończył bieg na III miejscu w kategorii chłopców rocznik 2010-2011.


Wszystkim należą się wielkie brawa! 

7 kwietnia

Porządkowanie mogiły-pomnika Powstańców Wielkopolskich.

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy (podobnie jak w latach ubiegłych) porządkowaliśmy grób-pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Srebrnej Górze. Pracy nie było aż tak dużo. Zwiędnięte wiązanki po grudniowych obchodach jakoś się "usunęły" wcześniej. Liście z jesieni i zimy ktoś już grabił kilka razy, więc nie było ich zbyt wiele. Dlatego Rita, Wiktoria i Kamil z klasy 5a (wraz z opiekunem) sprawnie i szybko uporządkowali, co się dało. Na same święta wypadałoby jeszcze zapalić jakieś światełko na mogile-pomniku, ale zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza (a nawet kilka), która pamięta o tym cały rok.

MR

Foto (MR) - https://photos.app.goo.gl/mDiwZrycg36QtaTS7 

4 kwietnia

Dzień Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. To kolejne ważne wydarzenie, dzięki któremu mamy szansę kształtować postawę otwartości, szacunku i zrozumienia wobec osób ze spektrum autyzmu.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w aktywnościach związanych z tematyką autyzmu. Ubraliśmy się na niebiesko- w kolorze symbolizującym solidarność z osobami ze spektrum. Na holu stanęła gazetka o autyzmie. Wejście główne do szkoły zostało ozdobione również w błękitnych barwach, dzięki czemu włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji “Polska Na Niebiesko”. Na sali gimnastycznej uczniowie uczestniczyli w takich aktywnościach, jak: rozwiązywanie quizu o autyzmie, budowanie wieży z klocków lego w rękawicach kuchennych, pokonywanie  toru przeszkód w goglach i oglądanie wystawy “Autystyczny poradnik- nie taki autyzm straszny”.

Ponadto, uczniowie Jakub Frasz z klasy 4 oraz Oliwier Sikorski z klasy 5b wzięli udział w powiatowym konkursie fotograficznym “Spójrz na świat przez niebieskie okulary”, w którym zdobyli wyróżnienia. Został zorganizowany również szkolny konkurs plastyczny “Autyzm w moich oczach” (wyniki wkrótce).

Propagowanie wiedzy na temat autyzmu jest niezwykle ważne. Zrozumienie, jak funkcjonują osoby ze spektrum, pozwala nam lepiej na nich reagować, akceptować ich różnorodność oraz wspierać ich w codziennym życiu.

AM

-

FOTO

PISANKA - JAJKO NIE TYLKO MALOWANE


wyniki konkursu

KATEGORIA: klasy 1 -3

I miejsce - Eliza Majchrowicz

II miejsce - Bogna Wyrwał

III miejsce - Ignacy Walczak oraz Michał Sobczak

kategoria: KLASY 4 - 8

I miejsce - Fabian Raczkowski

II miejsce - Natasza Pisarek

III miejsce - Jaśmina Sikorska

Wyróżnienie:

Bardzo dziękuję wszystkim za udział!

Gratuluję nagrodzonym!

Życzę WESOŁYCH ŚWIĄT i zapraszam za rok na kolejną edycję konkursu😀

AR


Konkurs w Łeknie

4 kwietnia odbyła się w Łeknie III edycja konkursu recytatorskiego pt. “Małe Wielkie Recytacje”. W recytatorskie szranki stanęli najmłodsi członkowie naszej społeczności czyli uczniowie klasy pierwszej. Byli to: Martyna Jach i Dawid Sufryt.


Tym razem początkujący recytatorzy wrócili z pamiątkowymi dyplomami i słodką przekąską, ale duch walki najwyraźniej przypadł im do gustu. Martyna i Dawid stwierdzili, że chętnie wezmą udział w kolejnym konkursie. Trzymam za słowo:)


Podziękowania kieruję również w stronę zaangażowanych rodziców.

AR

3 kwietnia

1 kwietnia

Super-elektro-zjeżdżalnia na placu zabaw

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Wystarczy pomyśleć! Już wkrótce, w przyszkolnym parku, tuż za halą powstanie super-elektro-zjeżdżalnia.(na zdjęciu tylko wizualizacja) Zjeżdżanie będzie odbywać się na matach wykonanych z materiału przypominającego filc, natomiast powierzchnia torów będzie pokryta wykładziną ebonitową. Podczas zjazdu będą się wytwarzać ładunki elektryczne, które dzięki nowoczesnym przetwornikom, będą zamieniane w zwykły prąd. Ponieważ wytwarzanie energii  następowałoby tylko w czasie przerw, więc do zestawu będzie podłączony magazyn energii. Jeśli w ciągu dnia uda się uzyskać kilka kilowatogodzin, to rachunki szkoły za energię elektryczną mogą znacznie spaść. Uczniowie liczymy na Was! Bezpieczny odstęp czasowy, to 4 sekundy, czyli w ciągu minuty mogłoby odbyć się 15 zjazdów. W ciągu 10 minut 150 zjazdów. Będą trzy tory zatem każdy uczeń powinien mieć możliwość zjechania w czasie przerwy przynajmniej trzy razy.

Projekt zawdzięczamy Pani Wicedyrektor Monice Stachowiak, która jak wiadomo jest ekspertem od fizyki. Realizacja już wkrótce.


JH

____

Oczywiście powyższa informacja była żartem :) chociaż nigdy nie wiadomo, czy taka zjeżdżalnia przypadkiem nie powstanie?

JH